• zuzanakrupickova

NEJDE MI TO...NEZVLÁDNU TO!

Aktualizováno: 9. 4.

"Ať už si myslíš, že to dokážeš, nebo že to nezvládneš, pokaždé máš pravdu". Henry Ford


Kolikrát to řeknu, kolikrát si to myslím? Věřím tomu?

Ano, co myslím, to jsem. Kam směřuje pozornost, to posiluju.

…aha o to tu jde… věřím tomu a pozornost a víra tedy směřuje k tomuto přesvědčení. Zažívám pak důsledky tohoto přesvědčení.


Ale co KONKRÉTNĚ mi nejde?

Co KONKRÉTNĚ nezvládnu?

Jaké kroky konkrétně nejdou nebo jaké kroky konkrétně nezvládnu?

Když si to rozložíme na jednotlivé kroky, který z nich mi nejde nebo který z nich opravdu nezvládnu? Vezměme si například řízení auta … Nezvládnu sešlápnout spojku nebo plyn. Nezvládnu zařadit rychlost? Nezvládnu křižovatku? ...i to si můžu rozdělit do menších úseků - zastavit, rozhlédnout se doprava, doleva...atd.

Jaké emoce mi jednotlivé kroky vyvolávají?


Má se to tak, že PŘEDSTAVA a s ní spojené emoce, které produkuje tzv. zážitková paměť na základě našich předchozích zkušeností, tzn. minulosti, což je něco mrtvého, nám nahání hrůzu. PŘEDSTAVA! MYŠLENKA! Tzn. výtvor, ne skutečnost :). ..protože, ta se zatím neděje :).

Možná se toho může zdát najednou moc, tolik věcí najednou nezvládnu. A je tu další názor - JE TOHO MOC.

Vzniká takový kruháč : názor a s ním spojená emoce, např. strach - tělo se stáhne – vzniká napětí - reakce je, že např. odkládám… a z toho zase emoce – jsem na sebe naštvaná, zase jsem to nezvládla...atd. Stále dokola. A takových kruháčů můžeme mít několik.


OK, teď je to tak a ne jinak.


Dobře a co s tím? Jak z toho ven? V jakékoli fázi tohoto kruháče do toho můžeme vstoupit. Jak? V prvé řadě tím, že tomu všemu - pocitům, reakcím dám pozornost. Jsem tady a teď a prožiju ...no ano, prožiju! si tu danou emoci, pocit… ta už se v těle neukládá, neposiluje – naopak slábne. Hurá...jde to! Přijmu tu emoci, neodporuji ji.

Navíc tím, že něco udělám jinak vznikají nové dráhy v nervovém systému. Mozek je neuroplastický a můžu se pořád učit novým věcem, tzn. i novým reakcím. Chce to jen trénink.

Takže teoreticky by to šlo… a teď praxe 😊. Protože to za nás nikdo neudělá. Když chci mít svaly, musím cvičit. Trenér řekne jak, ale cvičit už musíme sami …


O tom je vědomá regrese…uvědomuji si, co prožívám. Začínám vidět souvislosti ve svém životě. Stávám se sebe si vědomou bytostí.


14 zobrazení0 komentářů